Kurz koruny se mění stejně jako kurz dolaru, libry nebo zlotých. Stejně aktivně se však mění či píše historie naší státní měny, která stále ještě zdatně odolává všude nás obklopujícímu euru. Mimochodem, věděli jste, že je to už více jak sto let, co se na našem území začalo platit právě českou korunou? Změna přišla v poměrně dramatické domě, ovšem i přesto vzniklo něco, co se stalo jedním z atributů české státnosti, respektive nás jakožto samostatného státu. To však není jediná zajímavost, která „ze života” české koruny pochází.
Rok 1926
Výrazným milníkem a vůbec prvním milníkem české koruny byl rok 1926, který se dnes označuje za den, kdy se světlu světa ukázala první československá bankovka. Konkrétně k prvnímu říjnovému dni toho roku došlo k vydání dvacetikorunové bankovky, která v současné době má obrovskou hodnotu.
Za další významný a velmi výrazný milník bychom označili i druhou světovou válku, respektive její konec, kdy muselo dojít ke sjednocení platidla na celém území Československa. Po dobu protektorátu došlo také k jemnému pozměnění české, respektive tehdy ještě československé koruny.
Padesátá léta
Během padesátých let minulého století došlo k opětovnému pozměnění vzhledu naší měny. Do popředí se dostalo hlavně umělecké ztvárnění, které přineslo i řadu skvělých vyobrazení důležitých osob našich dějin. Kupříkladu se na pětadvaceti koruně objevil Žižka jako tulák. Tato bankovka pochází z roku 1957.
Následovala i smršť socialistických bankovek, která měla charakterizovat domu. Poté následovala série výtisků s Gottwaldem, který byl druhým a zároveň také posledním prezidentem, který sena bankovkách objevil.
Kde se vzala současná podoba bankovek?
Závěrem se nabízí otázka, kde se vlastně vzala současná podoba bankovek. Za aktuální podobou měny, se kterou dnes a denně platíme v obchodech, stojí Oldřich Kulhánek, který je navrhl. A stejně jako předcházející se berou za umělecké dílo.
Mimochodem, věděli jste, že současnou podobou bankovek platíme už déle jak 26 let?