Co přináší novela zákona o stavebním spoření

Stavební spoření patří v České republice stále mezi nejoblíbenější finanční produkty. Podle statistiky Ministerstva financí je u nás uzavřeno celkem přes 3,5 milionu smluv a tím  je ČR třetím největším evropským trhem, přestože bylo v roce 2015 uzavřeno méně smluv než v předchozích letech. Rok předtím bylo totiž upraveno ukončování smluv o stavebním spoření uzavřené na dítě.

Stavební spořitelny dříve bez problému vyplácely peníze ze smluv nezletilých klientů. Tento postup nejprve kritizovala Česká národní banka a v roce 2014 vstoupil v platnost nový občanský zákoník, který zavedl nutný souhlas opatrovnického soudu k ukončování smluv o stavebním spoření uzavřených na dítě. Rodiče nově museli před soudem dokazovat, že veškeré naspořené peníze použijí výhradně ve prospěch dítěte, na které je smlouva vedena.

NESOUHLAS RODIČŮ

Tato změna se stala jedním z nejdiskutovanějším tématem z oblasti financí začátku roku 2014 a spustila vlnu kritiky. Mnoho rodičů s novou praxí nesouhlasilo a nejenom na diskuzních fórech prohlašovalo, že jim nemá kdo nařizovat, jak mají s naspořenými penězi naložit. Soudy zaplavily žádosti o výpověď ze stavebního spoření a rodiče čekali na soudní rozhodnutí. Nejčastěji zákonní zástupci uváděli, že peníze využijí na rekonstrukci dětského pokoje nebo na nákup nejrůznějších věcí pro dítě. V těchto případech soud rodičům vyhověl a peníze byly k těmto účelům uvolněny.

Stavební spořitelny, které souhlas opatrovnického soudu striktně vyžadovaly, minulý rok díky tomuto postupu přišly o mnoho nových klientů. Ale není to jediný důvod, proč zájem
o stavební spoření upadá. Dalším argumentem jsou nízké úrokové sazby. Lidé proto zvažují, zda se za současných podmínek vyplatí spořit.

NOVELA 2016

Koncem března tohoto roku prezident Miloš Zeman podepsal novelu o stavebním spoření. V současné době rodiče již do soudní síně nemusí, ale pouze za určitých podmínek. Smlouvu není možné vypovědět v tzv. vázací lhůtě, zpravidla je to šest let. Při předčasném ukončení smlouvy propadají státu státní příspěvky. Kromě uplynutí šestileté lhůty spoření musí s ukončením smlouvy souhlasit oba zákonní zástupci. Verdikt soudu se tedy bude vyžadovat pouze v případě, pokud se na ukončení smlouvy neshodnou oba rodiče. Nové podmínky se vztahují na všechny uzavřené smlouvy.

Oficiální zpráva společnosti FINANCE ALBATROS s.r.o.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *