Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou

Na první pohled dvě stejné karty, mezi nimiž se nachází značné rozdíly, o nichž vám povíme trochu více. Jde o platební karty, jejichž největší odlišností je především čerpání finančních prostředků. Vzhledově byste určitě nepoznali, kterou z uvedených karet držíte v ruce.

Malá plastová kartička, na níž se vyjímají patřičná loga, čísla a popisky. Použijete-li je však při placení v obchodě nebo při výběru z bankomatu, nastanou zcela jiné situace. Pojďme se tedy zaměřit na dva nejpoužívanější modely platebních karet.

  • Debetní karta
  • Kreditní karta

Debetní karta

Ač to možná velká část lidí neví, jde o ten nejzákladnější typ platebního prostředku, který získáte téměř ve všech případech automaticky ke svému účtu. Debetní karta je často zaměňována za tu kreditní, což je špatně.

Prostřednictvím debetní karty čerpáte peníze uložené na daném bankovním účtu. Platíte pouze vašimi vlastními finančními prostředky. Stejně tak si je můžete vybírat v bankomatu.

V tomto směru jsou nastaveny velice minimální poplatky za jakékoliv úkony, ba naopak, při pravidelném placení kartou získáte obvykle i řadu benefitů od konkrétní bankovní společnosti.

Kreditní karta

Tato karta již není základní součástí běžného účtu. Kreditní karta je úvěrovou kartou. Peníze na ní totiž nejsou vaše vlastní. Jde v podstatě o půjčku, jíž si vybíráte prostřednictvím tohoto platebního nástroje.

Půjčené peníze je posléze třeba splácet za předem daných podmínek. Obvykle jsou kreditní karty užívány hlavně pro přímé platby v obchodech. Pokud byste zkoušeli vybrat peníze v bankomatu, setkáte se s poměrně velkými poplatky.

Spousta modelů těchto karet má i zajímavé bezúročné období, tzn., že pokud splatíte peníze v řádu několika dnů od čerpání, nehradíte žádné úroky. Platební nástroj, jehož velikost se může rovnat několikanásobku pravidelného příjmu.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: stockimages).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *