Kdy je nejvýhodnější čas pro sjednání hypotéky?

Sjednání hypotéky proveďte v pravý čas. Kdy nastane?

Sjednání hypotéky ve správný čas může výrazně ovlivnit její výhodnost. Co byste měli sledovat a čemu nahrává aktuální vývoj na trhu?

Na tuto otázku je poměrně jednoduchá odpověď. Nejlepší čas je tehdy, když hypotéku potřebujete. Asi málokdo totiž odloží třeba pořízení dítěte a založení rodiny o pět let, než možná někdy klesnou úrokové sazby. Tím se nicméně volně dostáváme k tomu, co má nejvyšší vliv na rozhodování o době sjednání hypotečního úvěru. Pojďme si to v následujícím článku podrobněji rozebrat.

Vývoj úrokových sazeb a výhodnost hypotéky v roce 2019

Jak jste již tedy určitě vytušili, zásadní pro výhodné sjednání úvěru je vystihnout období, kdy jsou co možná nejnižší úrokové sazby. To nejlepší období z tohoto pohledu tady bylo v roce 2016. Do tohoto roku úrokové sazby z dlouhodobého hlediska setrvale klesaly. Po roce 2016 naopak následuje pozvolný nárůst, a to zejména v souvislosti se zásahy ČNB. Jedna z posledních korekcí úrokových sazeb se projevila v listopadu 2018.

Komerční banky začaly v reakci na tuto skutečnost zvedat úrokové sazby. To vyvolalo pokles zájmu o hypotéky. Vzhledem k tomu, že ČNB i přes avizované další korekce přistoupila spíše k opatrnější politice, tak se situace zase pozvolna stabilizuje. Mnohé banky dokonce přistoupily k zajímavým slevám ve snaze znovu nastartovat poptávku po hypotékách. Banky totiž odliv klientů samozřejmě nesly nelibě.

Téměř v polovině roku 2019 tedy můžeme konstatovat, že ČNB je sice prozatím opatrná, ale mohou přijít další korekce, které by znamenaly další nárůst úroků. Proto, pokud potřebujete nyní hypotéku, tak lze doporučit její sjednání a následně dlouhodobou fixaci s rozumným úrokem. Období nejlevnějších hypoték sice máme za sebou, ale úrokové sazby jsou přesto stále na rozumné úrovni. Hypotéka kalkulačka na některém z finančních webů, případně srovnávač hypoték, vám pomůže spočítat a vybrat výhodnou hypotéku právě podle vašich požadavků. Nebojte se kontaktovat více bank a porovnat nejlepší nabídky.

Nové podmínky poskytování hypotečních úvěrů

ČNB ale nemá vliv pouze na úrokové sazby, ale vydává mnohá doporučení, která se týkají také poskytování hypoték. V průběhu roku 2018 se rovněž poměrně významně zpřísnily podmínky pro získání hypotečního úvěru. Nově tak:

  • Splátky mohou představovat jen 45 % čistých měsíčních příjmů
  • Úvěr lze získat pouze ve výši 9násobku čistého ročního příjmu
  • Minimálně 10 % ceny nemovitosti musí být financováno z vlastních zdrojů

Sítem pro poskytnutí úvěru tak dnes projde méně žadatelů. Odhaduje se, že jsou nové podmínky problémem pro asi pětinu zájemců o hypoteční úvěr. Je však nutno si uvědomit, že tyto podmínky slouží zejména na ochranu dlužníka, díky čemuž na hypotéku nedosáhnou méně bonitní klienti, kteří mají tendenci se častěji dostat do problémů se splácením. Vzhledem k proklamacím ČNB lze očekávat, že podmínky se budou i nadále utahovat. Máte-li tedy zájem o hypotéku, není vhodné rozhodnutí odkládat.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *