Nový zákon o spotřebitelském úvěru

Vláda schválila nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který přinese mnoho změn – zpřísňuje pravidla pro poskytovatele spotřebitelských půjček, nabídne předčasné splacení hypotéky bez pokut a povinné licence ČNB pro nebankovní subjekty. Účinný bude od 21. března 2016, kdy vejde v platnost unijní směrnice, na kterou reaguje.  

Cílem nového zákona o úvěru pro spotřebitele je především zlepšení postavení dlužníků. Novela se uplatní na již zákonem regulované spotřebitelské úvěry, tak nově i na úvěry na bydlení – hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry či leasing. Zákon se bude vztahovat i na půjčky do 5000 korun, které doposud představovaly velký problém. Poskytovatelé půjčují do částky 4999 korun, aby se vyhnuli zákonným povinnostem.

Právě tento typ půjček nabízejí nebankovní společnosti, které budou podle chystaného zákona potřebovat k provozování své činnosti licenci ČNB. „,Kontrola nad nebankovními subjekty by měla pomoci odstranit z trhu lichváře a podnikale, kteří používají nekalé praktiky,“ komentuje Ing. Milan Pykal ze společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o a pokračuje: „Podle odhadů se počet nebankovních subjektů sníží z 57 tisíc na pouhých několik desítek.“

Nově bude moci získat úvěr pouze takový žadatel, který bude mít dostatečné finance k řádnému splácení úvěru. Banka či nebankovní společnost si budou muset důkladněji žadatele prověřit. To znamená, že poskytovatel bude muset požadovat informace o výši příjmů a výdajů klienta a případě si zjistí i jeho platební morálku z úvěrových registrů, kam se zaznamenává veškerá platební historie – jak pozitvní, tak negativní. Jestliže se si poskytovatel klienta důkladně neprověří, může se klient dovolat neplatnosti smlouvy.

Návrh také počítá s usnadněním předčasného splacení úvěru na bydlení mimo dobu fixace. V současné době je to možné pouze za předpokladu vysokých sankcí. Jednou ročně bude moci klient splatit zdarma až pětinu dlužné jistiny. V případě nečekaných životních situacích, jako jsou dlouhodobá nemoc, invalidita či  úmrtí, budou lidé moci splatit úvěr zdarma a úroky z prodlení budou limitovány. Sníží se také pokuty při nesplácení. Smluvní pokuta byla vyměřena na 0,1 procenta denně z dlužné částky a bude limitována 70 procenty objemu úvěru, nejvýše však 200 tisíc korun.

Nově zájemci o úvěr budou dostávat od poskytovatelů úvěrů komplexnější informace – především o nákladovosti úvěru a také budou mít právo na rozmyšlenou, tj. zájemce bude mít 14 dní na posouzení nabídky. Za porušení hrozí sankce až 20 milionů korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Write a Reply or Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *